Minecraft: İnsanları Yaratmaya İten Bir Oyun


Posted on Ekim 8th, by Can Sungur in Blog, Oyun Analizleri. 5 comments

Bir Yılda 3.000.000 € Kazandıran Oyun

Su, toprak, taş ve tahta gibi bir doğa manzarasının temel yapılarının küp küp parçalardan oluştuğu ve yeterince uğraştığınız takdirde herşeyi kazıp, kırıp, söküp, alıp, ekleyip, birleştirebileceğiniz bir oyun Minecraft. Son bir yıldır internette bir efsane olarak kulaktan kulağa, forumdan foruma yayılıyor, insanlar farklı toprak parçalarını kazıp, kendi evlerini, şatolarını, kulelerini, heykellerini inşa ediyordu.

Minecraft hala alpha aşamasında, yani yapım aşamasının en başında. Tek bir programcı tarafından ilerletilen bir proje, ama yapımcı Persson akıllı bir girişimci olduğunu şimdiden yaptıkları ile gösterdi. Henüz yapımın başında olan Minecraft, bir yıl içerisinde 1.000.000 oyuncuya, 300.000 kayıtlı oyuncuya sahip oldu. 300.000 kayıtlı oyuncudan kazanılan para ise 3.000.000 Euro. Üstelik Minecraft, modern oyunlara kıyasla gerçekten kötü grafiklere sahip, hem de sadece 227 kb’lık bir oyun.

Peki Minecraft’ın bu derece popüler olmasının, bir yıl içinde sahibini milyoner yapmasının sebebi nedir?

“Çünkü Minecraft, insanların çok emek harcayarak muhteşem şeyler yaratmalarına izin veren bir oyuncak.”

Bu ne demek? Öyle güzel ve emek gerektiren bir iş yapıyorum ki, arkadaşlarıma resmini gönderdiğimde şaşırıyorlar, “Vay be, helal olsun” diyorlar demek. Unutmayın, bu oyunda yapılanların her bir parçasını oyun içinde önce kazıp, sonra işleyip, sonra elle tek tek yerleştiriyorlar, yani çok uzun zaman ve saat alıyor.

İnsanlığın İlk Anıtları

Önceleri, aşağıda göreceğiniz resimlerdeki gibi insanlar yavaş yavaş kendi anıtlarını ve büyük yapılarını yapmaya başladılar.

Minecraft'ta Heykelimi Yaptım!

Minecraft'ta Kalemi Yaptım!!!

Minecraft'ta Piramidimi Yaptım!!!!!

Diyorduk ki; “Tebrikler, saatler süren çalışmalar sonucunda gerçekten başarılı işler ortaya çıkmış.” Sonra aşağıda göreceğiniz arkadaş ortaya çıktı.

Minecraft'ta Şehir Yaptım!!!

Çok şaşırtıcı olmuştu, “Vay canına, insanlar giderek daha muhteşem anıtlar yapacak herhalde!” diye düşündüm.

Ama insanların sabrı, çalışma azmi, merakları, yaratma güdüleri durmayacaktı!

İnsanlığın Teknoloji Harikaları

Aşağıdaki iki YouTube videosunda göreceklerinizin ne kadar büyük işler olduğunu tam anlamanız biraz vakit alabilir.

Birebir Ölçekte Atılgan Modeli

Bu ilk videoda gördüğünüz arkadaş, kim bilir kaç saat uğraşmış ve Uzay Yolu dizisindeki Atılgan’ın birebir ölçekte kopyasını inşa etmiş. Her bir metreye bir metrelik parçayı kazmış, işlemiş, inşa etmiş.

Bilgisayar İçinde Bilgisayar

Bu ikinci video ise benim tüylerimi diken diken ediyor. Bu videodaki arkadaş, küçük bir şehir kadar alanda, bilgisayar içinde çalışan bir bilgisayar inşa etmiş. Elektrik akımı olmadığı için, elektrik yerine barut kullanmış, bu yüzden bilgisayarın aritmetik işlemleri yapması için binlerce metrekarelik alanda çalışması gerekiyor. Başka ilginç bir nokta ise, bu bilgisayarı yapan arkadaş bu konuda bir uzman değil, “Bilgisayarlara Giriş” gibi temel bir kitaptan feyz alarak yapmış bu işi.

Minecraft’ın wikipedia’sındaki Redstone mantık akış şemalarına bir bakmalısınız:
http://www.minecraftwiki.net/wiki/Electricity

Oyunlar ve Oyuncaklar

Minecraft’ın popülerliği ve Minecraft’ta yaratılanlar beni düşündürüyor.

Minecraft bir oyun değil, bir amacı yok, bir hikayesi, kurgusu ve karakterleri yok. Bilgisayarda oynanan dev bir Lego dünyası gibi. İnsanlar kendilerine evler, kaleler, bahçeler ve yukarıda gördüğünüz harikaları inşa ediyor.

Sonu nereye varacak, arkasındaki psikoloji tam nedir? Sanırım zaman içerisinde daha da netleşecektir.

www.minecraft.net

- Can Sungur
8 Ekim 2010

“Minecraft: İnsanları Yaratmaya İten Bir Oyun” için 5 cevap

 1. emre diyor ki:

  oyun güzeldir umarım

 2. Furkan diyor ki:

  İkinci video (ilk videodaki yaratıcılığın da ikinciden aşağı kalır yanı olmasa da) muhteşem bir olaya işaret ediyor. Kesinlikle alıp oynamak istiyorum. Lego benzetmesi epey yerinde olmuş.

 3. Monom1al diyor ki:

  Ancak oyunun bir konusu var artık. Alpha modunun hayatta kalma konusu var. Akşamları hakikaten korkutucu yaratıklar geliyor ve bunlardan korunmak için çeşitli yollar buluyorsun. Klasik modu geride kaldı.

 4. kijthae diyor ki:

  ” Çok kötü grafiklere sahip” bu cümleye güldüm. Halkımızın görsel kültürü hiç gelişmemiş. Minecraft’ın görselliğini süper gerçekçi oyunlara mı kıyaslıyorsunuz ? Böyle bir kaç texture’lada kendi içerisinde tutarlı bir estetik elde edilebilir bununlada 3 milyon euro kazanılabilinir gördüğünüz gibi.

 5. cral diyor ki:

  Merhaba bende yeni bir server kurdum, oynamak isteyen arkadaşları bekleyim http://yuceltoluyag.blogspot.com/2011/09/minecraft-turkiye-server.html umarım spam olarak algılamazsın siteyi vermemde ki amaç ip felan değişirse haberleri olsun.Vps aldım hamachi gerektirmez.Onaylarsan sevinirim

Bir Cevap Yazın

Son Yazdıklarım
You Learn – Jorge Luis Borges

 

İnsan internette zıplarken hep sosyal medyadaki son olaylara, bambaşka teknolojik gelişmelere, oyun sektöründe son haberlere denk gelmiyor. Bazen de Jorge Luis Borges’in yazdığı bir...

Türkiye’de Facebook Nedir?

 

Bu ekran görüntüsü, 6 Temmuz 2012 tarihli. Pek çok meşhur ismin katkısıyla oluşturulmuş bir görüntüdür. Şahin K, Seda Sayan, Türkan Saylan ve Sibel Üresin...

Sosyal Medyada Sayıların Bitmeyen Enflasyonu

Sosyal medyanın gelişi ile aslında bize bir şey ifade etmeyen, ancak paylaştığımızda diğer insanlara bir şeyler ifade edeceğini umduğumuz sayılar doldurdu hayatımızı.

İşin özüne indiğimizde...
RYOlar Cephesinde Yenilikler!

Pek sevgili hobim rol yapma oyunları cephesinde farklı yayıncılar ve ürünler ile ilgili gelişmeler var. Bunları da paylaşmak istedim, birileri Google’da aratırsa Türkçe kaynak...

Düzgün CV Hazırlamayana Ekmek Yok!

Cirriculum Vitae.

Yani, “Döndüm dolaştım, yine de hayat aynı hayat” diyor şair.

Son dönemde ajansta işler yoğunlaştı, ben de yeni iş arkadaşları arayışına girdim. Bu aralar...

Akıllı Cevaplar İçin 2 Yöntem: Ockham ve Hanlon

Bakış açıları, kafaları karıştırmayı çok güzel beceriyor!

Bunu engellemek için elimizde ucu keskin, gerekli traşları yapıp, yanları ve arkaları alıp önleri bırakacak iki usturamız var.

Ockham:...